(بهار و تابستان)                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه گیلان ، smrehteshami@yahoo.com
چکیده:   (151 مشاهده)

 مقدمه: گوار (Cyamopsis tetragonoloba L.) گیاهی یک­ساله، دولپه­ای و از خانواده بقولات می­باشد که با نام لوبیای خوشه­ای نیز شناخته می­شود. این گیاه می­تواند تنش شوری و خشکی را به­خوبی تحمل کند. تاریخ کاشت و تراکم بوته مطلوب از عوامل تأثیرگذار بر کیفیت و کمیت گیاهان زراعی می­باشند. نحوه پراکنش بوته­ها در مزرعه بر جذب و بهره­وری از عوامل محیطی مؤثر بر رشد و رقابت درون و برون بوته­ای تأثیر گذاشته، در نهایت از عوامل تعیین­کننده کمیت و کیفیت عملکرد می­باشد تاریخ کاشت­های مختلف با ایجاد شرایط متفاوتی از لحاظ دما، طول روز، رطوبت نسبی، تشعشع خورشیدی، زمان رسیدگی و برداشت، ویژگی­های کمی و کیفی بذر را تحت تأثیر قرار می­دهند. هدف از اجرای این آزمایش بررسی کیفیت و هم­چنین، ارزیابی برخی از ویژگی­های جوانه­زنی بذر گوار در تاریخ و تراکم­های مختلف کاشت در شرایط آب و هوایی گیلان می­باشد.
مواد و روش­ها: این آزمایش در بهار و تابستان سال 1396 در مزرعه تحقیقاتی مؤسسه تحقیقات برنج رشت واقع در روستای گیل پرده­سر سنگر به­صورت فاکتوریل در قالب طرح بلوک­های کامل تصادفی با سه تکرار اجرا گردید. تیمارهای آزمایش شامل چهار تاریخ کاشت (٢٢ اردیبهشت، ٥ خرداد، ١٩ خرداد و ٢ تیر) و سه تراکم بوته (20، 40  و 60 بوته در مترمربع) بود. با قهوه­ای شدن غلاف­های 75 درصد بوته­های هر کرت نسبت به برداشت بذر اقدام شد و صفاتی مانند درصد جوانه­زنی، سرعت جوانه­زنی، طول ریشه­چه و ساقه­چه، وزن تر و خشک ریشه­چه و ساقه­چه، شاخص طولی بنیه گیاهچه، وزن هزار دانه، هدایت­الکتریکی، میزان فعالیت آنزیم آلفاآمیلاز بررسی شد.  
یافته‌­ها: نتایج تحقیق حاضر نشان داد که بذرهای گوار در تاریخ 5 خرداد و تراکم 40 بوته در مترمربع، دارای کیفیت بالائی بودند. در تاریخ کشت 5 خرداد به­دلیل شرایط آب و هوایی مطلوب طی دوره پر شدن بذر، سرعت جوانه­زنی، درصد جوانه­زنی، شاخص طولی بنیه گیاهچه، طول ریشه­چه و وزن هزار دانه بالا بود. با تأخیر در کاشت مقدار صفات مذکور کاهش یافت. میزان هدایت­الکتریکی در تاریخ کشت 2 تیر بالاترین مقدار را نشان داد. بیش­ترین میزان فعالیت آنزیم آلفاآمیلاز نیز در تاریخ کشت 19 خرداد مشاهده شد.
نتیجه­‌گیری: در کل می­توان نتیجه گرفت که بهترین تاریخ کاشت و تراکم بوته بذرهای گوار در استان گیلان با بالاترین کیفیت بذر و جوانه­زنی، زمان کاشت 5 خرداد و تراکم 40 بوته در مترمربع است
شماره‌ی مقاله: 2
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فیزیولوژی بذر
دریافت: 1399/9/28 | پذیرش: 1400/3/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پژوهشهای بذر ایران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Iranian Journal of Seed Research

Designed & Developed by : Yektaweb

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.