جستجو در مقالات منتشر شده


2 نتیجه برای Bipolaris

زینب شرفی، مهدی صدروی،
جلد 4، شماره 1 - ( 12-1393 )
چکیده

شرفی ز. و صدروی م. 1393. معرفی ده قارچ بیمارگر بذرزاد. دانش بیماری­شناسی گیاهی 4(1): 45-34.

اکثر محصولات کشاورزی توسط بذر تکثیر می‌شوند. تعداد زیادی از قارچ‌های بیمارگر گیاهان نیز همراه با بذر منتقل و منتشر ‌شده، باعث بروز و شیوع بیماری‌های مخرب در مزرعه می‌شوند. با شناسایی قارچ‌های بذرزاد می‌توان از بروز بیماری‌های آن‌ها پیش‌گیری نمود. در این مقاله خصوصیات ریخت‌شناسی ده قارچ‌ بیمارگر بذرزاد متعلق به جنس‌های Alternaria، Aspergillus و Bipolaris، که می‌توانند باعث پوسیدگی و یا کاهش قوه جوانه‌زنی بذر و یا بیماری لکه قهوه‌ای یا سوختگی برگ غلات شوند، شرح داده شده‌اند.
مهسا سمیعی، مهدی داوری،
جلد 9، شماره 2 - ( 6-1399 )
چکیده

سمیعی م، داوری م (1399) بیماری‌های مهم چمن در ایران.  دانش بیماری‌شناسی گیاهی 9(2): 128-119.        DOI:10.2982/PPS.9.2.119.

چمن مهمترین گیاه تحت کشت در فضای سبز شهرها است،که موجب تعدیل دما، افزایش رطوبت نسبی، لطافت هوا و جذب گرد و غبار می­شود. بیماری‌های  قارچی و شبه­ قارچی شایع‌ترین بیماری‌های چمن در ایران هستند که این گیاه را در تمام مراحل رشد تحت تأثیر قرار می‌دهند و باعث خشکیدگی و زوال آن می‌شوند. گونه‌های Pythium، Fusarium، Microdochium، Rhizoctonia، Bipolaris، Pyricularia و Colletotrichum به عنوان عامل­های گیاهچه­ میری، پوسیدگی ریشه و طوقه، لکه­ برگی و آنتراکنوز چمن در ایران شناخته شده­اند. نشانه­ های این بیماری­ها، مشخصه­ های ریختی بیمارگرها و روش مدیریت آنها شرح داده شده است.


صفحه 1 از 1     

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سامانه نشریات دانشگاه یاسوج دانش بیماری شناسی گیاهی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | University of Yasouj Journals System Plant Pathology Science

Designed & Developed by : Yektaweb