[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 3، شماره 2 - ( 12-1395 ) ::
سال 3 شماره 2 صفحات 81-94 برگشت به فهرست نسخه ها
عوامل مؤثر در تخریب جنگل‌های بلوط منطقه اولاد قباد کوهدشت
فرهاد قاسمی آقباش*، سارا فلاحی
استادیار، دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست، دانشگاه ملایر، ملایر، ایران ، ghasemifarhad@yahoo.com
چکیده:   (1843 مشاهده)
سابقه و هدف: فعالیت­های چند دهه اخیر مقابله با تخریب جنگل­ها تا حدودی گویای این واقعیت است که در اغلب طرح­های به اجرا درآمده به وضعیت اقتصادی و اجتماعی مردم محلی کمتر توجه شده است. در حوزه وسیع و گسترده تخریب جنگل­ها، جامعه روستایی نقش زیادی دارد به همین دلیل این تحقیق با هدف بررسی عوامل مؤثر بر تخریب جنگل­ها با تأکید بر منطقه جنگلی اولاد قباد صورت پذیرفت.
مواد و روش­ها: تحقیق حاضر به‌صورت میدانی و با استفاده از پرسشنامه انجام گرفت. جامعه آماری مورد مطالعه در این تحقیق 398 خانوار از روستاییان حاشیه جنگل سامان عرفی اولادقباد است که بر اساس فرمول کوکران تعداد 150 نفر به‌عنوان نمونه آماری از بین روستاییان به روش نمونه­گیری تصادفی انتخاب شدند. علاوه بر این تعداد 40 پرسشنامه نیز بین کارشناسان منابع طبیعی استان لرستان به‌عنوان جامعه کارشناسان جهت نظرسنجی توزیع و تکمیل شد. روایی و پایایی پرسشنامه­ها به ترتیب از طریق پیش آزمون و آلفای کرونباخ (پرسشنامه مردم محلی: 83/0 و کارشناسان: 705/0) مورد تأیید قرار گرفت.
یافته­ها: نتایج حاصل از این پژوهش حاکی از آن است که از دیدگاه کارشناسان و مردم محلی، عوامل انسانی (نظیر کمبود زمین­های زراعی، تبدیل جنگل به اراضی کشاورزی توسط جنگل نشینان و حاشیه‌نشینان، فقر اقتصادی و پایین بودن درآمد، بالا بودن نرخ بیکاری در منطقه) نسبت به عوامل طبیعی (نظیر خشک‌سالی و آتش­سوزی) در تخریب جنگل­های منطقه مؤثرتر بوده­اند و در اولویت بالاتری قرار دارند. اولویت­بندی عوامل انسانی و طبیعی مؤثر بر تخریب جنگل­های منطقه نشان داد که از دید مردم محلی، کمبود زمین­های زراعی (میانگین رتبه 58/7) و از نظر کارشناسان نیز تبدیل جنگل به اراضی کشاورزی توسط جنگل نشینان و حاشیه‌نشینان (میانگین رتبه 25/11) حائز رتبه­های اول بودند. همچنین نتایج تحقیق نشان داد که بین میزان درآمد و عوامل مؤثر بر تخریب ارتباط معکوس معنی­داری (P<0.001) وجود دارد.
نتیجه­گیری: در کل نتایج تحقیق نشان داد که عوامل انسانی در تخریب جنگل­های منطقه اولادقباد کوهدشت تأثیر معنی­داری دارند و نقش آن‌ها در تخریب جنگل­های منطقه بیشتر از عوامل طبیعی است.
 
واژه‌های کلیدی: جنگل‌نشینان، زاگرس، عوامل اقتصادی- اجتماعی، عوامل طبیعی
متن کامل [PDF 516 kb]   (900 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ghasemi Aghbash F, Falahi S. Factors Affecting the Deforestation of Oak Forests in Oulad Ghobad Region, Koohdasht. 3. 2017; 3 (2) :81-94
URL: http://yujs.yu.ac.ir/jzfr/article-1-96-fa.html

قاسمی آقباش فرهاد، فلاحی سارا. عوامل مؤثر در تخریب جنگل‌های بلوط منطقه اولاد قباد کوهدشت. 1. 1395; 3 (2) :81-94

URL: http://yujs.yu.ac.ir/jzfr/article-1-96-fa.htmlدوره 3، شماره 2 - ( 12-1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
تحقیقات جنگلهای زاگرس Zagros Forests Research
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4212